Турция пусна в експлоатация най-големия си военен кораб, с което засили военноморските

...
Турция пусна в експлоатация най-големия си военен кораб, с което засили военноморските
Коментари Харесай

Турция представи първия си самолетоносач

Турция пусна в експлоатация най-големия си военен транспортен съд, с което ускори военноморските си качества и трансформира страната в една от дребното страни в света с локален самолетоносач, съобщи Дарик.

Многофункционалният десантен транспортен съд „ TCG Анадолу “ беше предаден на командването на военноморските сили.

Корабът ще бъде освен първият самолетоносач на Турция, само че и първият в света транспортен съд, който ще разчита най-вече на безпилотни самолети или така наречен дронове.

Той е дълъг 231 метра, необятен 32 метра и с водоизместване от 27 436 тона. Максималната му скорост е към 21 възела, обсегът му е 9000 морски благи и може да работи в морето в продължение на 50 дни.

Корабът е поръчан през 2015 година, заложен е през февруари 2018 г. и е спуснат на вода през април 2019 година Въвеждането му в употреба беше планувано за 2021 година, само че след това отсрочено поради пандемията от COVID-19.

Очаква се хангарът на кораба да се състои най-вече от Bayraktar TB3 - версия на известния Bayraktar TB2, способна да се движи по къси писти.

President Erdogan during delivery ceremony of Türkiye’s largest warship, the TCG Anadolu:
- We’ve built TCG Anadolu in 7 years, world’s first UCAV carrier
- It carries up to 30 wheeled vehicles on its lightweight deck
- A big step on the path of producing aircraft carriers
— TRT World (@trtworld)
В допълнение към безпилотните летателни апарати на „ Анадолу “ ще бъдат ситуирани хеликоптери, в това число създаваните в страната T129 Atak, ударните хеликоптери AH-1W Super Cobra и хеликоптери SH-70B.

Същевременно „ Анадолу “ ще може да одобри сили с размер на батальон дружно с летателен и команден личен състав.

Корабът обезпечава превозването на до близо 45 танка и/или други бронирани машини, според от метода на разполагане на машините и задачата на кораба – военна, филантропична помощ, търсене и избавяне, здравна помощ или поддръжка при естествени бедствия в разнообразни региони.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР